Korona virüsüyle ilgili Grup Sağlık Sigortası kapsamında sigorta şirketlerinin mevcut uygulamasıyla ilgili sizlere bilgi vermek isteriz.

 

Korona virüsü testi için kullanılan kit devlet hastanelerinde bulunmaktadır, şuan için özel hastanelerde bulunmadığı bilinmektedir. Özel hastanelerde kitlerin bulunması halinde devlet, özel hastanelerden aldığı numuneleri Hıfzısıhha’ya göndermelerini isteyecektir. Teşhis aşamasında kontrol devlet tarafından yapılmaktadır.

 

Aynı zamanda grip endikasyonu olup da corona şüphesi ile başvuran kişilerde sonuç negatif de çıksa (kontrol amaçlı olmadığı sürece) sağlık sigortası bu tetkikleri şu anda kapsam dahilinde değerlendirmektedir. Herhangi bir tanı ve şikayet olmadan kontrol amaçlı yapılan tüm testler sağlık sigortası genel şartları gereği kapsam dışıdır.

 

Corona testi (+) çıktı. Bu durumda ne olur?

 

Sağlık sigortası özel şartlarında resmi ilan edilen salgın / karantina durumları devlet sorumluluğunda olduğu için Özel Sağlık Sigortasına konu olacak bir durum değildir. Bunun yanında, başvuran olası Corona virüsü vakalarının, bildirimi zorunlu olan bulaşıcı hastalık olması nedeniyle, Sağlık kurumlarının İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine bilgi vermesi, tetkik edilecek numunenin de İl Sağlık Müdürlüğüne ulaştırılması istenmektedir. Acil durum ilan edildiği için tespit edilen vakalar Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği referans hastanelerde tedavi edilecektir.