sanat ve eğlence

Türkiye de Sanat Sigortalarının ilk ürünlerini uygulayan ve bu alanda sektöre öncülük etmiş Levent NART önderliğinde büyüyen NART Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. giderek büyüyen eğlence sektöründe önemli bir danışman ve risk yönetim kurumu durumuna gelmiştir.

Doğu ve Batı iki dünyası arasında tarih ve çağdaş yaşamın kesiştiği noktada konumlanan ülkemiz, önemli sanat merkezlerinden biri olarak her gün daha çok önem kazanıyor. Türk sanatının hem uluslararası hem de yerel sanat ortamındaki varlık göstererek  çağdaş Türk sanatının hızlı gelişimini etkilemiştir. Bu genişleme, yalnızca özel olarak işletilen sanat galerileri ve müzelerin, büyük sanat etkinliklerinin ve fuarların sayısını, büyük müzayede evlerinin katılımını etkileyerek ve artırmıştır. Ülkemizin  zengin tarihi, ekonomik yükselişi ve konumu, sanat dünyasının bakışlarını dünyanın bu merkezine doğru çekmektedir.

 

Ülkemizdeki  çağdaş sanat ortamının son yıllarda  büyük bir sıçrama yaptığı görülmektedir. Bunun başlangıç noktasını ise  1980’lerden itbaren görebilmekteyiz. Çağdaş Türk sanatının başlangıcına damgasını vuran ve 2000’li yıllardan itibaren ticari galerilerin yükselişini etkilediğini düşünebileceğimiz 1987’deki birinci Uluslararası İstanbul Bienali’nin açılışıdır. 1987 yılından buyana Eczacıbaşı himayesinde düzenli olarak gerçekleştirilen İstanbul Bienalinin yanı sıra, ilk kez 2010 yılında düzenlenen Uluslararası Mardin Bienali yeni bir soluk getirmektedir. Diğer taraftan de 2006’dan bu yana her yıl düzenlenen Contemporary Istanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, Türk galerilerin yansıra uluslararası boyutuyla her sene yabancı galerileri ülkemize çekmektedir. Contemporary Istanbul Sanat Fuarı gibi, 2015’ten beri her yıl düzenlenen Art Ankara da başkent sanat hayatına benzer canlılığı getirmekte ve İstanbul’dan   da galerileri ağırlayarak sinerji oluşturmaktadır. Ülkemizde özel müzeciliğin miladı olarak görülebilecek İstanbul Modern Sanat Müzesinin  2004’te kurulması, uluslara arası müze ve sanatçılarla kapsamlı sergiler düzenleyen Sakıp Sabacı Müzesi’nin açılması,  2005 yılında koleksiyonuna Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyesi tablosunu o güne kadarki en yüksek müzayede rekoru ile ekleyen Pera Müzesi,  SALT ve ARTER gibi sanatın toplumla iç içe yaşamasını sağlayan kurum ve enstitüler, her geçen gün uluslararası önem kazanan ve kimi Londra, Berlin gibi Avrupa metropollerinde alternatif mekanlara sahip olan galerin varlığı; Türk sanatçıları dünyaya daha çok açarken, yabancı sanatçılarında ülkemizde koleksiyonlara girmesine ve daha çok tanınmasına büyük katkı sağlıyorlar.

 

Böyle bir perspektiften yaklaşıldığında büyüyen koleksiyonlar, her yıl düzenlenen sayısız sergiler, galerilerin lokal ve uluslararası nakliyat aktiviteleri, paha biçilemez eserlerin müzelerden ödünç alınarak sergilenmesi gibi sanat dünyasına ait tüm faaliyetler de kendine özel riskleriyle sigortaya ihtiyaç duymaktadır. Türkiye’de sanat piyasasının gelişimini en erken dönemde fark ederek Sanat Sigortası All Risk sigortasını Türkiye’ye Getiren NART Sigorta ve Reasürans Brokerlerliği tüm sektör profesyonellerine 30 yılı aşkın deneyimi ile hizmet vermektedir. Eşsiz eserler için genişletilmiş özel şartları uygulayan NART, deneyimli kadrosu ve uluslararası partnerleriyle olan bağlantı gücünü kullanarak Türkiye’nin ilk All Risk Sanat Sigortası ürününü sizlerle paylaşmaktan gurur duymaktadır.

 

Türkiye’de sanat eserleri yangın ve ek teminatlar kapsamında sınırlı kaldığı dönemde, sanata ve sanatçıya değer veren NART Brokerlik 1991 yılında ilk defa Kanuni Sultan Süleyman Hazinesi ile İslam eserleri dünyanın önemli kültür merkezlerindeki yolculuğuna All Risk Sanat Sigortası ile çıkmıştır. Geçmişten günümüze sektörde lider Sanat Sigortası Broker’i olarak tanımlanan NART, bugün kişisel ve kurumsal sanat koleksiyonlarının sigortalanmasında kilit rol oynamakta, sanat galerileri, müzeler ve sergiler için dünya standartları seviyesinde sigorta çözümleri yaratmaktadır.

 

Kendi kalıplarını aşarak hep yenilenen ve gelişen sanattan ilham alan NART Sigorta ve Reasürans Brokerliği; Kıta Avrupası, Londra ve Kuzey Amerika’daki partnerleri ile dünya standartlarında hizmet vermektedir. Özel koleksiyonlar, galeriler ve sergiler için dizayn edilmiş sanat eserlerine yönelik spesifik sigorta ürünüyle; tablolar, antika eşyalar, tarihi eserler, klasik otomobiller ve mücevherler 500 milyon Euro’ya kadar teminat altına alabilmektedir.

 

NART 2011 senesinde 12 ülkeden 300’ün üzerinde katılımcıyla düzenlediği “Sanat ve Kültür Varlıklarının Korunması” adlı Forumu düzenlemiş ve ardından aynı adlı kitabı okurlarının, sanat ve sigorta dünyasının beğenisine sunmuştur.

Hızlı Teklif Al


Sıkça Sorulan Sorular

Eğlence inanılmaz derecede çok yönlü bir sektördür. Bu nedenle sektörle ilişkili riskler, doğal olarak aynı şekilde kapsamlı ve karmaşıktır.

Örneğin bir film prodüksiyonu, yeniden çekim gerektiren gecikmeler yaşayabilir ve başka şekillerde filmin mali destekçilerinin, oyuncularının ve ekibinin para kaybetmesine neden olabilir. Farklı bir açıdan baktığımızda haber kuruluşları veya düzenli yayın yapan kuruluşlar, farkında olmadan yanlış bilgiler sunarak kuruluşa karşı iftira davası açılmasına neden olabilir.

Diğer taraftan izleyicileri, sanatçıları, sponsorları, etkinlik alanının kendisini (ör. olumsuz hava koşulları), etkinliğe dahil olan yapıları veya araçları etkileyen kötü durumlar nedeniyle canlı eğlence sektöründe maliyetler ve yükümlülüklerin sayısı artabilir. Diğer sıra dışı ancak geçmişte gerçekleşmiş olan tehlikeler arasında hayvan ölümleri, atlarla ilgili yükümlülükler, sanatçıların sahneye çıkmaması, siyasi risk ve hatta kaçırılma veya terör de yer alır.

Eğlence etkinliği sigortası bilgileri, sigorta yaptırmayı planlayan kuruluşa ve sigorta şirketleri tarafından sunulan hüküm ve koşullara bağlıdır. Bununla birlikte çoğu paket; mülkiyet, zayiat, işçi tazminatı ve eğlence etkinliği dahilindeki bireyleri, mülkiyeti ve konumları kapsayan yükümlülük sigortasını içerir.

Aktörler, müzisyenler ve diğer sanatçıların gösterileri için dünyanın dört bir yanına uçakla seyahat etmesi nedeniyle seyahat sigortası, eğlence etkinliği sigortasına sıklıkla dahil edilen bileşenlerden biridir. Belirli prodüksiyonlara veya etkinliklere özel olan risklere yönelik diğer kapsam artışları, duruma göre poliçeye eklenebilir.

Sanatçı sigortası, bu sanatçıları işe alan veya sanatçıların hizmetlerinden faydalanan kuruluşlar yerine doğrudan sanatçılar için geçerlidir. Bireyleri (aktörler, dansçılar, komedyenler) veya grupları (turneye çıkan müzik grupları, tiyatro grupları) kapsayabilir. Sahneye çıkan hayvanlar bile sanatçı sigortası kapsamına girebilir.

Bu kapsam türü, çok farklı şekillerde sunulabilir. Sanatçılara yönelik mülkiyet ve zayiat çözümleri arasında işçi tazminatı, araç sigortası, inşaat riski ve artırılmış kapsam/artırılmış zayiat kapsamı yer alabilir. Mali yükümlülük maddeleri (vekil, medya, siber suç ve kaçırılma fidyesi/şantaj yükümlülüğü için), özel kaza ve sağlık sigortası ya da uluslararası yargı alanlarında geçerli kapsam da sunulabilir.