Enerji

Dünya üzerinde enerji ülkeler için en stratejik konulardan biri olarak karşımıza çıkmakta ve gün geçtikçe gelişen teknoloji ve artan popülasyon enerji ihtiyacını tarihte hiç olmadığı kadar yukarılara çekmiş durumdadır. Bu ihtiyaca karşılık vermek için ülkemizde ve dünyadaki enerji tesislerinin sayısı artmakta ve bu tesislerin risk yönetimi yatırımcılar açısından hayati önem taşımaktadır.

NART yenilenebilir enerjinin her dalında yatırımcılara üstün hizmet sunmaktadır. Ülkemizdeki onlarca Mega Watt güç üreten birçok hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerji santralinin riskleri NART profesyonelleri tarafından yönetilmekte, risk maliyetleri minimize edilirken tesislerdeki faaliyetler ustaca alınan geniş teminatlarla güven içerisinde devam etmektedir. Rekabetçi yenilenebilir enerji piyasasında dev şirketler karlılıklarını NART’ın risk yönetimi hizmetiyle arttırmaya devam etmektedir.

Yenilenebilir enerjinin hayatımızdaki yerinin artmasıyla sayısı artan santraller çoğu zaman hem devasa büyüklükteki yapıları hem de yüksek bedellere sahip makineleri bünyesinde bulundurmaktadır ve tasarım, montaj ya da operasyon aşamasında bir çok riske sahip olmaktadır. Hidroelektrik santrallerinde toprağı tutan istinat duvarlarının devrilmesi, toprak kayması, elektriğin üretilmesine yardımcı olan türbin, jeneratör gibi makinelerin kırılması ya da hasar alması gibi, Rüzgar Enerjisi Santrallerinde türbin, dişli kutusu ve çeşitli mekanik parçaların hasarı gibi ve Güneş Enerji Santralleri kar ve yıldırım gibi doğa olayları, elektriksel hasarlar ya da korozyon gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Ayrıca, fiziksel hasar kaynaklı olarak santralde iş durması riski de özellikle kredi ve personel ücreti ödemeleri gibi sabit giderlerin karşılanabilmesi noktasında dikkatle üzerinde durulması gereken konulardan biri haline getirmektedir.

NART gaz ve petrol endüstrisine yatırım yapmış müşterilerine de risklerinin yönetimi noktasında destek olmaktadır. Petrol arama ve çıkarım faaliyetlerini yürüten upstream enerji şirketleri, nakliye ve depolama faaliyetleri yürüten midstream enerji şirketleri ve rafineri ve pazarlama faaliyetlerini yürüten downstream enerji şirketlerine risk yönetimi alanında en iyi hizmet NART tarafından verilmekte, TANAP projesi gibi mega projeler ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde doğalgaz dağıtım hizmeti veren birçok değerli firma NART’ın enerji portföyünde yerini almaktadır.

NART Brokerlik olarak enerji endüstrisindeki risk transferinin tasarlanmasında ve risk plasmanındaki derin bilgimiz ve geniş tecrübemizle müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaktayız. Sigorta sektörüyle olan kuvvetli ilişkilerimizle müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun anlaşmaları kolaylıkla hayata geçirmekteyiz.